E-DEVLET KAPISI - MOBİL İMZA NASIL ALINIR?


Cep telefonu operatörlerinden alınabilen mobil imza ile E-Devlet kapısına giriş yapıp devletin sunduğu online hizmetleri kullanabilir, sorgulama yapabilirsiniz. Mobil imza ile ilgili merak edilen bir çok konu bu sayfada anlatılmaktadır.

Mobil imzayı nasıl alabilirim?

Mobil imza hizmeti ıslak yasal olarak ıslak imza ile aynı eşitlikte olup GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone firmalarından abonesi olduğunuz operatöre başvurarak mobil imza edinebilirsiniz.

Mobil imza hizmeti operatörler tarafından sunulan ücretli bir hizmettir. Aylık belli bir abonelik bedeli ödeyerek hizmetten faydalanabilirsiniz. Mobil imzayı e-devlet girişi yanı sıra bankacılık girişleri v.b. bir çok işlem için de kullanabilirsiniz.

GSM operatörleri bilgi sayfalarının bağlantıları:

Turkcell Mobil İmza işlemleri
Türk Telekom Mobil İmza işlemleri
Vodafone Mobil İmza işlemleri

Mobil imzayı nasıl kullanabilirim?

Adım 1: E-Devlet Giriş menüsünden “E-Devlet mobil imza ile giriş” seçeneğini seçiniz. Yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Adım 2: Sonraki gelen ekranda TC Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM telefon numaranızı giriniz ve “Gönder” tuşuna tıklayınız.

Adım 3: Ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti gösterilirken, cep telefonunuza da imza metninin bir özeti önünüze  gelir. Ekrandan sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz. Mobil imza ile girişten vazgeçerseniz ekrandaki iptal düğmesini kullanarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

Adım 4: Cep telefonunuza gelen imza metni özetini imzaladıktan sonra ekrandaki işleme devam tuşuna basarak giriş işlemini tamamlayınız.

Kategori: E-Devlet / E-Devlet Giriş

Açıklamalar: E-Devlet Giriş / E-Devlet Şifresi Alma / E-Devlet Şifremi Unuttum /