Anlaşmalı boşananların maaşları iptal ediliyor

Anlaşmalı boşananların maaşları iptal ediliyor
Aksaray'da vefat eden anne ya da babasının emekli maaşını alabilmek için eşlerinden "anlaşmalı" boşanan 113 kişinin maaşlarının iptal edildiği bildirildi.


aksaray'da vefat eden anne ya da babasının emekli maaşını alabilmek için eşlerinden "anlaşmalı" boşanan 113 kişinin maaşlarının iptal edildiği bildirildi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aksaray İl Müdürü Kaşif Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, vefat eden anne ya da babasının emekli maaşını alabilmek için eşlerinden boşanan 113 kişi tespit ettiklerini belirtti.

SGK olarak konunun üzerinde çok ciddi araştırmalar yaptıklarını, bu tip boşanmaların diğer illerde olduğu gibi Aksaray'da da artış göstermeye başladığını ifade eden Kılıç, eşinden resmi olarak boşanan ancak bunu sadece anne ya da babasının maaşını alabilmek için yapan kişilerin genelde ihbar edildiğini ve hemen inceleme başlatıldığını vurguladı.

Kurumdan maaş alan anne veya babasının ölümünü bildiren ve bu maaşın kendisine bağlanmasını isteyen kişilerin, evrak kontrolleri ile de tespit edildiğine dikkati çeken Kılıç, şunları kaydetti:

"Başvuru esnasında aile toplum kağıdındaki ölüm tarihine bakılıyor. Ölüm tarihi ile boşanma tarihi arasındaki zaman kontrol edildiğinde zaten olay kendini ortaya koyuyor. Aksaray'da bu durumda incelenen vaka sayısı 168. Bu vakaların 119 tanesinin incelemesi tamamlandı. Maaş için anlaşmalı şekilde boşandığı tespit edilen 113 kişinin bu hakkı iptal edildi.Kategori: Haberler/Duyurular