Maliye Bakanı: 2012'de Kamuya 90 Bin Memur

Maliye Bakanı: 2012'de Kamuya 90 Bin Memur
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçesiyle aynı işi yapan memurlar arasındaki maaş adaletsizliğinin de emekliye intibak düzenlemesinin de yer alacağını açıkladı.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçesiyle aynı işi yapan memurlar arasındaki maaş adaletsizliğinin de emekliye intibak düzenlemesinin de yer alacağını açıkladı. Şimşek, 2012 yılında kamuya ihtiyaca göre belirlenmek üzere brüt olarak 90 bin kişi almayı öngördüklerini de açıkladı.

Memur maaşları için bir varsayımları olduğunu ancak bunun toplu sözleşmeyle belirleneceğini belirten Şimşek, "İntibakın tamamını bu yıl yapacağız diye bir şey yok. Memur maaşları da toplu sözleşmeye göre belirlenecek" dedi. Tüm bu giderlerin borçlanarak karşılanmayacağını belirten Şimşek, "Tabii ki sağlıklı vergi gelirleri ile finanse etmemiz lazım" diyerek yeni vergi artışlarına işaret etti. Şimşek, 2012 yılında kamuya 90 bin yeni personel alınacağını da açıkladı.

Maliye Bakanı Şimşek, dün gece Meclis'e sunulan 2012 yılı bütçesi ve Eylül ayı bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili bir basın toplantısı yaptı. Toplantı süresince elektriklerin üç defa kesilmesi dikkat çekti.

Şimşek, 28 yıl aradan sonra Eylül ayı bütçesinin ilk kez fazla verdiğini belirten Şimşek, bu yılın son 3 ayında gider artışından dolayı bütçenin yılı 22.2 milyar lira açıkla kapatacağı tahmininde bulundu. 2011 yılı bütçesinde giderlerin tahminlere göre sadece binde 2 oranında saptığını anlatan Şimşek, sapmanın 599 milyon olduğunu söyledi. Gelirlerin ise yüzde 4'lük saptığını; 12.9 milyar fazla olduğunu belirtti. Bunun 5.5 milyar lirasının vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasından geldiğini kaydeden Şimşek, "Bu olmasaydı bile gelir performansımız yine de güçlü olacaktı" dedi.

2012 bütçesinde dezavantajlı kesimlere desteğin artarak devam edeceğini belirten Şimşek, aynı işi yapan kamu çalışanları arasındaki maaş dengesizliğini bitireceklerini söyledi. Emekli, memur, işçiyi enflasyona ezdirmediklerini ve 2012'de de ezdirmeyeceklerini ifade eden Şimşek, AKP hükümetleri döneminde yapılan artışları sıraladı. 9 yıllık dönemde kümülatif enflasyonun yüzde 116 olmasına karşın en düşük memur maaşının yüzde 292, en düşük SSK emekli maaşının yüzde 216.5, en düşük Bağ-Kur emekli maaşının yüzde 348 oranında arttığına dikkat çekti.Kategori: Haberler/Duyurular